Astronomie

  1. Úvod
  2. Paleontologie a stratigrafie
  3. Mineralogie a petrologie
  4. Regionální geologie
  5. Geologie Sluneční soustavy

1. Úvod

Můj zájem o geologii je pravděpodobně hluboce zakořeněn vzpomínkami na dětství, kdy mne moje maminka vedla v dešti za ruku a sbírali jsme kamínky. Něco podobného se opakovalo, když jsme s kamarádkou Terezou procházeli železniční koleje a tu a tam jsme narazili na kalcit, který nás prostě okouzlil. Museli jsme je sebrat všechny. Kalcit je běžný minerál, který utváří pravidelné velké krystaly skoro ve tvaru krychle nebo kvádru. S rodiči jsme také strávili týden na pronajaté chatě na Vysočině, kde hned na nejbližším kopci vystupovala křemenná žíla s velkými krystaly křemene zakončenými šestibokými pyramidami. A s mou první přítelkyní jsme objevovali olivíny v čediči a acháty a chalcedony v Polabí. Tak byly položeny základy mého sběratelství minerálů a hornin, ke kterým později přibyly zkameněliny, protože na jižní Moravě se prakticky nic jiného sbírat nedá. Nutno dodat, že jako malý jsem chtěl být nejprve architektem, poté herpetologem a někdy v páté třídě základní školy jsem chtěl být paleontologem studujícím zkameněliny. Kdo by se taky při pomyšlení nad zkamenělinami dinosaurů, mořských plazů nebo schránek amonitů nechtěl stát paleontologem? Toto přání se mi později splnilo díky přátelství s několika lidmi. Nebyla to ale zdaleka tak přímočará cesta, jak by se mohlo zdát.

Studium geologie mne pohltilo už v prvním semestru. Profesor Jaromír Leichmann dokázal tak poutavě vyprávět o vzniku a vývoji hornin, že jsem se sám chtěl stát geologem, který studuje horniny a umí v nich číst jako v knize. Nesmírně mne bavilo studium minerálů a hornin ve výbrusech pomocí polarizačních mikroskopů - je to neskutečná krása. Nicméně, moje srdce nakonec zavelelo vydat se cestou zkamenělin. Začalo to tak, že asi měsíc po tom, co jsem začal geologii studovat, mne zaujala fotografie úlomku jurského amonita z lomu Hády. Nechtělo se mi věřit, že bych něco takového v Brně našel. S nálezcem jsme se velmi rychle spřátelili. Představil mi možnosti sběru zkamenělin v Brně, v jeho oblíbeném Moravském krasu i jinde po republice a na společných výpravách se s pevným stiskem zdravíme už několik let. Přes další místní sběratele jsem se nakonec seznámil i s vedoucím mé bakalářské práce, kterému vděčím za vedení mé bakalářské, diplomové i dizertační práce. Tomášovi vděčím za to, že mne vzal pod svá křídla, a že se mohu věnovat studiu jurských vápenců, kterými se v posledních desetiletích již nikdo příliš nezabýval.


2. Paleontologie a stratigrafie

Nenechte se zviklat tvrzením teoretického fyzika Sheldona Coopera ze seriálu TBBT, že geologie není opravdová věda. Paleontologie je nejsilnější oporou evoluční teorie. Studium fosilního záznamu nabídlo nevyvratitelné důkazy o tom, že evoluce skutečně proběhla, probíhá a probíhat bude. Pomyslným biologickým kladívkem, které udeřilo hřebíček na hlavičku, byla genetika, díky které jsme dnes schopni přímo studovat příbuznost mezi živoucími a do určité míry i vymřelými organismy. Paleontologie jde ruku v ruce s biologií a my jí vděčíme za pochopení vývoje života na Zemi.  


Paleontologie

Stratigrafie


3. Mineralogie a petrologie

Mineralogie, především pak krystalografie, nám otevřela bránu k výzkumu atomárních a molekulárních struktur. Nebýt krystalografů snažících se změřit a pochopit zákonitosti krystalových mřížek minerálů, zůstala by chemie na úrovni alchymie.


Polarizační mikroskopie

Magmatická petrologie

Metamorfní petrologie

Sedimentologie



4. Regionální geologie

Území ČR je geologicky velmi pestré. Člověk zde může strávit celý život hledáním všeho možného. 

 Oslovila mne také geologická stavba našeho území a vůbec geologie naší planety, jediné s deskovou tektonikou v celé Sluneční soustavě. Zajímá mne také geologie Sluneční soustavy, protože působím i na hvězdárně ve Ždánicích. O vesmír jsem se zajímal od mala a tím, co mne vždy zajímalo nejvíce, byly planety a jejich měsíce. 


Geologie ČR

Geologie SR

Geologie světa


5. Geologie Sluneční soustavy

I první astronauti, kteří letěli na Měsíc měli vzdělání odpovídající dnešnímu magisterskému titulu z geologie, aby na Zemi přinesly ty správné horniny pro výzkum, který měl objasnit vznik tohoto tělesa. Geologie je především věda o Zemi, která nám ale pomáhá studovat i tělesa ležící daleko za hranicemi naší planety. Vydejme se společně na cestu po planetách a měsících ve Sluneční soustavě a poznávejme jejich stavbu a jejich geologický vývoj. 



Jak vidíte, jen v rámci geologie mám poměrně široké pole zájmů a není jednoduché se všem těmto tématům věnovat. Mnohé články jsou tak prozatím spíše připravované a rozpracované a průběžně je doplňuji o svém volném čase nebo v době, kdy se učím na zkoušky. Budu rád, když tyto stránky pomohou i vám.

Obsah podléhá licenci Creative Commons (uveďte zdroj, neužívejte komerčně) 4.0 Mezinárodní.                    © Mgr. Petr Hykš, hykspet@gmail.com
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky