Kontaktní metamorfóza a metasomatóza
Velmi častým typem metamorfózy je metamorfóza kontaktní, kdy dochází k přímému kontaktu žhavých těles (typicky lávy nebo magmatu) s relativně chladnějšími horninami v okolí. Hlavním činitelem kontaktní metamorfózy je tedy teplota. Kontaktně metamorfované horniny najdeme na našem území především v okolí těles variských intruziv. Pokud dochází také k významnému odnosu nebo přínosu chemických látek, je tento typ přeměny označován jako metasomatóza. Významnou roli pak hraje chemická aktivita plynů a roztoků, které kolují v horninách a podílejí se na chemické přeměně hornin.
Ukazatelem kontaktní metamorfózy mohou být některé minerály - porfyroblasty cordieritu, andalusitu, silimanitu či korundu (v metapelitech) nebo také granátu, wollastonitu, diopsidu či vesuvianu (v metakarbonátech). Příkladem kontaktně metamorfovaných či metasomatických hornin mohou být kontaktní rohovce (metamorfované pelity), erlány (metamorfované slíny), skarny (metamorfované vápence, mramory) a greiseny (metamorfované granity).
Ve skarnech se často objevují rudy W, Cu, Pb, Zn, Fe a Be. Typickými minerály jsou granát, pyroxen, vesuvian, epidot, magnetit a wollastonit.
Greiseny jsou vázané jen na některé typy vyvřelin, působením roztoků a plynů jsou v nich živce nahrazovány slídami a topazem, často za vzniku kasiteritu a wolframitu, významných rud Sn a W.
Porcelanity vznikají vypálením pelitů uložených v nadloží nebo v těsném podloží uhelných slojí, které byly zapálený přírodním požárem. V České republice najdeme vůbec jedny z nejkrásnějších porcelanitů v celé střední Evropě.