Křemen
Křemen je jeden z nejhojnějších minerálů v zemské kůře a vyskytuje se ve všech třech typech hornin. Je to minerál odolný mechanicky i chemicky. Ve výbrusech se jeví jako čirý, bezbarvý a mívá většinou xenomorfní (nepravidelný) tvar. Jednotlivá zrna od sebe však často nejsme schopni rozlišit. Proto se křemen nejčastěji pozoruje se zkříženými polarizátory v interferenčních barvách.
Průsvitná, nepravidelná zrna křemene (PPL).
Křemen má velmi nízký dvojlom, takže jeho interferenční barvy ve správně zhotoveném výbrusu odpovídají bílým, šedým a černým odstínům. Tyto interferenční barvy se s otáčením vzorku průběžně střídají. Říkáme, že minerál zháší. Když křemen otočíme o 360°, registrujeme celkem 4 stavy, kdy křemen zhasl a znovu se rozsvítil - vždy po 90°.
Tento snímek se od toho předchozího liší pouze v tom, že byl pořízen v
režimu XPL. Interferenční barvy jsou bílé, šedé až černé.
Interferenční barvy křemene (a celkově všech minerálů) silně závisí na tloušťce výbrusu. Kvalitní výbrus má tloušťku 20 až 30 mikrometrů. V takových výbrusech mají interferenční barvy křemene odstíny bílé, šedé až černé, případně mohou být lehce nažloutlé. Pokud je výbrus tlustší než 30 mikrometrů, zobrazí se křemen v načervenalých, nafialovělých nebo dokonce namodralých interferenčních barvách.
Na tomto snímku jsou interferenční barvy křemene až červené. Můžeme si tedy snadno odvodit, že výbrus bude o něco tlustší.
Protože je křemen jeden ze základních horninotvorných minerálů a najdeme jej téměř ve všech výbrusech, můžeme jej využít k odhadnutí tloušťky výbrusu. V takovém případě musíme počítat s tím, že budou posunuty i interferenční barvy dalších minerálů v tomto výbrusu.