Perm, poslední období prvohor
Počátek permu je kladen do doby před asi 300 miliony lety, podle prvního výskytu graptolita druhu Streptognathodus isolatus, případně se v kontinentálních uloženinách využívá prvního výskytu kapraďosemenné rostliny druhu Autunia conferta.
Suššímu období lépe odolávají plazi, obojživelníci jsou na ústupu. Mezi plazy se rozvíjí skupina Therapsida s diferencovaným chrupem na řezáky, špičáky a stoličky.
Mezi rostlinami začínají dominovat nahosemenné rostliny, které zatlačují do té doby nejúspěšnější výtrusné rostliny a jehličnany.
Pangea
Pozdní perm byl neobvykle teplým a suchým obdobím, během kterého postupně roztály veškeré ledovce. Atmosférických srážek dopadalo na povrch velice málo.
Závěrem permu nastalo největší hromadné vymírání v historii planety. V souvislosti s permským vymíráním jsou nejčastěji spojovány výlevy bazaltů (sibiřské trapy). Byly to masivní výlevy láv pokrývající asi 2,5 milionu kilometrů čtverečních. Mocnost výlevů přesáhla čtyři kilometry! Kyslík byl ve vodách málo rozpustný, došlo ke globální superanoxii. Sopky zanesly do atmosféry sopečný prach, následovala sopečná zima. Poměrně brzy však následovalo oteplení. Protože nedocházelo k odjímání CO2 z vody, nepracovaly útesy a CO2 byl produkován také sopečnou činností (a možná i v důsledku roztání klatrátů metanu), zvýšila se v atmosféře hladina skleníkových plynů a teplota na rovníku stoupla asi o 7 °C, na pólech až o 20 °C.
V mořích vymřelo až 96 % druhů; zejména útesotvorné organismy, většina planktonu a bentos. Zasaženy byly především organismy produkující silnější a masivnější schránky. Došlo k výrazné acidifikaci oceánských vod. Zcela vymřeli poslední trilobiti, rugosní a tabulátní koráli, eurypteridi, akanthodi a téměř všichni amonoidi a konodonti. Na souši vymřelo až 75 % čeledí tetrapodů, silně byl zasažen také hmyz. Pevnina byla zbavena většího množství vegetačního pokryvu, po dalších 10 milionů let se nikde neukládaly žádné uhelné sloje. Dalších deset milionů let na Zemi neexistovaly lesy ani karbonátové útesy. Koráli se ve fosilním záznamu znovu objevili ve středním triasu, útesy vytvářeli až v pozdním triasu. Role silně zredukované kambrické a prvohorní fauny v ekosystémech byly převzaty moderní faunou, která se od triasu významně diverzifikovala.