Cirkumhorizontální oblouk

Cirkumhorizontální oblouk (zkráceně CHO) je obdobným jevem jako cirkumzeintální oblouk (CZO). Ačkoliv oba tyto halové jevy patří mezi ty najhojnější, v našich zeměpisných šířkách se s CHO setkáme spíše vzácně. Může za to fakt, že CHO na obloze můžeme pozorovat pouze tehdy, když je slunce výše než 58° nad obzorem. To je na poměry České republiky opravdu hodně vysoko. Taková situace nastává pouze v období letního slunovratu, zhruba od poloviny května do začátku srpna a to pouze v krátkém časovém období kolem pravého poledne! (kolem 13. hodiny letního času). V rámci jediného roku tak pro naši zeměpisnou šířku připadá celkem méně než 250 hodin, kdy je slunce výše než 58° nad obzorem. Přičteme-li k tomu další faktory jako je počasí, dostatek správně orientovaných krystalků a volný čas pozorovatele, je jasné, že budeme mít velké štěstí, když uvidíme CHO alespoň jednou v roce. 


Circumhorizon arc formation



Nicméně, CHO můžeme pozorovat i v zimě. Díky Měsíci. Pokud budou atmosférické podmínky ideální, dokáži si (především za úplňku) představit, že by neměl být problém CHO pozorovat a vyfotografovat. Je to však ještě náročnější úkol než v létě. Každým dnem se mění měsíční fáze a tím i množství světla, které může jasný CHO vyprodukovat. Mění se také výška Měsíce nad obzorem. Je jasné, že v případě Měsíce přichází v úvahu období kolem zimního slunovratu, ale v kolik hodin? To záleží na měsíční fázi. Úplněk bude kulminovat v pravou půlnoc, ovšem stačí jeden nebo dva dny před/po úplňku a ča se nám posune do desáté hodiny večerní nebo druhé hodiny ranní. Ikdyž budeme vědět kdy bude Měsíc dostatečně vysoko, stále potřebujeme výhled na vhodné ledové krystalky, který nebude blokován oblačností nižších pater.

CHO má tvar dlouhého horizontálního pásu ležícího ve stejné výšce nízko nad obzorem. Pokud CHO uvidíme, na první pohled nás překvapí čistými barvami, především zelenými odstíny, které bychom u dalších atmosférických jevů hledali marně. S ohledem na pozorovatelnost cirkumhorizontálního oblouku musíme počítat s tím, že pokud jej vůbec uvidíme, budou to spíše drobné části oblouku. Pozorovat z Česka celý CHO je téměř nemožné. V jiných zemích, kde slunce běžně šplhá vysoko nad obzor, to však může být častým jevem.

Zpět k článku o halových jevech.

Obsah podléhá licenci Creative Commons (uveďte zdroj, neužívejte komerčně) 4.0 Mezinárodní.                    © Mgr. Petr Hykš, hykspet@gmail.com
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky