Polarizační mikroskopie

Polarizační mikroskopie je velmi zajímavá metoda optického studia minerálů a hornin. Během mého studia jsem absolvoval dva předměty zaměřené na mikroskopii minerálů a hornin v polarizačních mikroskopech a doslova jsem si tyto předměty zamiloval. Od začátku mne tato metoda velmi zaujala a rozhodl jsem se, že si v průběhu lekcí budu některé minerály přes mikroskop fotografovat a později zde o nich napíšu série článků. Ačkoliv jsem fotografoval přes mikroskop jen mobilem, vznikly velice pěkné, zajímavé a poučné fotografie, které začali záhy využívat studenti z celého světa. Fotografie zachycují pohled do mikroskopu ještě o něco lépe (v lepším detailu), než jak byste je viděli v mikroskopu. Umožňují tak naučit se podle tvarů a barev rozlišovat jednotlivé minerály i z pohodlí vašeho domova. Než ale začnete číst jednotlivé články o konkrétních minerálech, přečtěte si prosím následujících osm článků. Myslím, že vás velmi rychle uvedou do toho termínů, které se v polarizační mikroskopii používají. Bez toho, abyste těmto termínům rozuměli, totiž nemá příliš cenu další články z této rubriky číst. Vše jsem se pokusil vysvětlit a ilustrovat pomocí doprovodných fotografií.


Za hlavní cíle této rubriky považuji to, aby vám, čtenářům, nabídla náhled do fascinujícího světa minerálů a hornin. Pokud se geologii chcete věnovat, bude vám tato rubrika velmi nápomocna v poznávání některých důležitých minerálů ve výbruse a k pochopení, jakým způsobem se na minerály ve výbruse máme dívat a jaké identifikační znaky mohou být v některých situacích zásadní. Měli bychom se cítit trochu jako detektivové, kteří se snaží skrze několik stop na místě činu hledat nějakou spojitost, příběh a ukázat na podezřelé osoby. Každý minerál je trochu jiný. Podobně jako má každý z nás jiné otisky prstů, také minerály mají své charakterové rysy. Uvidíme, že některé minerály jsou ve skutečnosti sériovými vrahy a budeme se s nimi setkávat často v mnoha typech hornin. Pak už je zcela jistě bezpečně poznáme. 


V dalších článcích se zaměříme na konkrétní skupiny minerálů. Jsou seřazeny tak, že na sebe jednotlivé články navazují. Postupně jsou odhalovány nové, o něco složitější a někdy i vzácnější minerály s poněkud odlišnými optickými vlastnostmi. Nejprve se budeme bavit o křemeni, živcích a slídách, později o olivínech, inosilikátech (pyroxenech a amfibolech) a na řadu přijde ještě celá řada dalších, snad i méně známých minerálů. Při identifikaci minerálů hraje zásadní roli štěpnost, tvar a omezení krystalu a další vlastnosti, které využíváme i při určování minerálů pouhým okem. Na všechny důležité znaky budu v článcích upozorňovat. Nezapomeňte, že po kliknutí na snímky si je můžete prohlédnout ve větších detailech a ve většině případů se vám navíc, po najetí ukazatele myši na snímek, ukážou jména či typické znaky některých minerálů.

Polarizační mikroskopie je velmi významnou metodou studia minerálů a hornin a může nás zaujmout i díky tomu, že nám ukazuje svět ve zcela jiných barvách. Mnohé minerály se pod zkříženými polarizátory jeví jako něco, co snad ani nemůže být z tohoto světa. Zvláštní optický jev zvaný interference světla (kterou znáte z náběhových barev olejových skvrn, duhových barev na povrchu mýdlové bubliny nebo z oblačné irizace) si zde s minerály skutečně pohrává a interpretuje nám je do takových barev, že někdy ani nevěříme vlastním očím. I díky krásným interferenčním barvám jsem se do polarizační mikroskopie tak zamiloval. Máme před sebou plátno největšího umělce ze všech - přírody. 


Minerály v polarizačním mikroskopu

Obsah podléhá licenci Creative Commons (uveďte zdroj, neužívejte komerčně) 4.0 Mezinárodní.                    © Mgr. Petr Hykš, hykspet@gmail.com
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky