Parhelium

Parhelium (boční slunce) patří mezi nejčastější a také nejjasnější halové jevy. Jak název napovídá, utváří se po obou bocích vedle slunce. V případě, že jej pozorujeme vedle Měsíce, se nazývá parselenium. V obou případech vzniká lomem světla v plochých krystalcích tvaru šestibokých destiček, které padají volným pádem k zemi orientovány svou největší plochou horizontálně, podobně jako list padající ze stromu. Parhelium je nejvýraznější tehdy, kdy slunce vychází nebo zapadá. Tehdy je od slunce vzdáleno stejně jako 'malé' halo, tedy 22°. S rostoucí výškou slunce nad obzorem se však parhelium od slunce postupně vzdaluje. Vznik parhelia je naznačen na ilustraci níže.

22° parhelium formation



Parhelium se utváří na pravé i na levé straně od slunce. Většinou se ale setkáme jen s jedním z nich, případně se stává, že jedno z parhelií zmizí a poté se objeví parhelium druhé, protože oblak s vhodně orientovanými krystalky se posunul po obloze. Parhelium může být velmi jasné, může se vyrovnat oslnivému slunci. Při cestách autem je takové parhelium zcela nepřehlédnutelné a bude nás nutit hledat místo k bezpečnému zastavení, abychom si jej mohli vyfotografovat.

Cirrostratus fibratus duplicatus & bright parhelium

Velmi jasné parhelium, které bylo stejně oslňující jako slunce nalevo od něj.



Pokud budete svědky tak jasného parhelia, určitě se dívejte i po dalších halových jevech v jeho okolí. Můžete vidět vzácné 'parhelium parhelia' vzdálené 44° od slunce nebo ještě vzácnější 'horní dotykový oblouk parhelia'. Jsou to kombinace halových jevů, kdy po průchodu světla krystalem (za vzniku parhelia) dojde k dalšímu průchodu světla dalším krystalem, díky kterému se vytvoří další halový jev. Takové kombinace halových jevů vznikají pouze tehdy, je-li v atmosféře velké množství vhodně orientovaných ledových krystalků. Mnohem častějším doprovodným jevem je parhelický kruh. Pokud po obloze pluje vrstva oblaku s vhodně orientovanými krystalky, můžeme si všimnout, že parhelium za sebou táhne jasný pruh světla - to je vcelku běžný parhelický kruh, který může mít i lehce namodralé zbarvení. Obvykle je ale bezbarvý. 


Parhelium, parhelic circle fragment & 22° solar halo

Parhelium, které přechází až do jemně namodralého parhelického kruhu.


Parhelický kruh

Pokud máme štěstí na rozsáhlý oblak obsahující krystalky tvaru destiček, můžeme na obloze pozorovat parhelický kruh. Ten má podobu kružnice táhnoucí se po celé obloze ve stejné výšce, v jaké pozorujeme slunce. Prochází tedy i pravým i levým parheliem a můžeme na něm pozorovat i vzácnější 120° parhelium. Kompletní parhelický kruh vídáme opravdu zřídkakdy. Spíše se nám poštěstí zahlédnout část parhelického kruhu.

Parhelic arc fragment

Část parhelického kruhu na oblaku cirrostratus fibratus.



Kompletního parhelického kruhu si všimneme nejlépe tehdy, kdy se obloha rozzáří skupinou dalších halových jevů, které nás upozorní na vhodně orientované krystalky. Spolu s parhelickým kruhem bývají vidět obě parhelia, cirkumzenitální oblouk a někdy i další halové jevy, které vznikají na vhodně orientovaných krystalcích tvaru destiček. Máme-li opravdu štěstí, zahlédneme spolu s ním i jevy, které vznikají na krystalcích tvaru sloupečků jako 22° 'malé' halo a dotykové oblouky.

Multiple halo display

Vcelku nevýrazný parhelický kruh spojující pravé i levé parhelium se sluncem.

Zpět k článku o halových jevech.

Obsah podléhá licenci Creative Commons (uveďte zdroj, neužívejte komerčně) 4.0 Mezinárodní.                    © Mgr. Petr Hykš, hykspet@gmail.com
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky