Halový sloup

Halový sloup zahrnuje soubor jevů, které mají podobu světelného pilíře, a které vznikají odrazem světla od podstavy ledových krystalů (převážně tvaru destiček). Tento jev můžeme přirovnat k odrazu slunce od klidné vodní hladiny, který má také protažený tvar a nikoli tvar kruhový. Ke vzniku halových sloupů může docházet i na ledových krystalcích tvaru sloupečků a dokonce i na sněhových vločkách. Pokud jsou krystalky tvaru destiček (na kterých vzniká většina halových sloupů) mírně protažené do výšky, může ke vzniku halového sloupu přispět také světlo, které se odráží od horní či dolní podstavy vnitřně. Může dojít i k několika vnitřním odrazům od horní a dolní podstavy, vždy jich však musí být sudý počet. Nejčastěji vznikají halové sloupy díky krystalkům tvaru tenkých destiček.

Sun pillar formation

Většina slunečních halových sloupů vzniká následujícím způsobem.
Na fotografii je zachycen horní sluneční halový sloup.



Rozlišujeme horní a dolní halový sloup - podle toho, zda se utváří nad nebo pod sluncem. Někdy můžeme pozorovat oba typy najednou - především tehdy, kdy je z našeho pohledu slunce zakryto oblaky. Pokud bychom mohli halový sloup pozorovat v průběhu času, zjistili bychom, že se jeho vzhled mění v závislosti na výšce slunce nad obzorem. S tím jak slunce klesá samozřejmě postupně mizí dolní halový sloup pod obzorem, ovšem horní halový sloup postupně roste co do výšky to i do intenzity a to především v době, kdy se slunce postupně noří pod obzor! Proto budete-li někdy halový sloup pozorovat při západu slunce, pamatujte si, že ta pravá show může teprve přijít.

Altocumulus stratiformis perlucidus (undulatus, duplicatus) with sun pillar

Halový sloup na oblacích středního patra altocumulus stratiformis obsahující ledové krystalky.




Halové sloupy rozlišujeme také podle toho nad jakým objektem se tvoří. Nejčastější jsou to sluneční halové sloupy, utvářející se nad a pod sluneční diskem. Někdy možná uvidíme i halový sloup nad diskem Měsíce nebo halové sloupy nad umělými zdroji světla (typicky nad pouličními lampami). Pro vznik vysokého a intenzivního slunečního a měsíčního halového sloupu je nutné, aby byl každý krystal mírně nakloněný. Paprsky světla přicházející ze Slunce/Měsíce jsou vůči sobě orientovány téměř vodorovně, protože Slunce i Měsíc leží ve velké vzdálenosti. Úhel mezi jednotlivými paprsky je tedy naprosto zanedbatelný. V případě světelného zdroje, který se nachází blízko (pouliční lampa) pozorujeme naopak velké rozdíly v úhlech mezi jednotlivými paprsky. Je proto důležité, aby se v tomto případě paprsky odrážely od souhlasně a co nejpřesněji (vodorovně) orientovaných krystalových ploch. Halové sloupy mají vždy barvu odpovídající barvě zdroje světla. Ty které vznikají nad různými (umělými) světelnými zdroji tak mohou na obloze vykouzlit neuvěřitelnou podívanou. 


Moon pillar

Na noční obloze sotva patrný horní měsíční halový sloup.



Zpět k článku o halových jevech.

Obsah podléhá licenci Creative Commons (uveďte zdroj, neužívejte komerčně) 4.0 Mezinárodní.                    © Mgr. Petr Hykš, hykspet@gmail.com
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky