C/2020 F3 (NEOWISE)

25.12.2020

Rok 2020 byl na jasnější komety výrazně bohatší než rok 2019. Začátkem dubna byly objeveny dvě nové komety, které by mohly kompenzovat březnovou ztrátu komety Y4 (ATLAS). Například kometa s označením C/2020 F8 (SWAN), od které se očekávala jistá kompenzace za nešťastnou kometu Y4 (ATLAS). Nezbývalo než doufat, že si kometa udrží rychle nabytou jasnost 8 mag alespoň do konce května. Bohužel se tak nestalo. Nicméně nadále se spekulovalo o dalších dvou nadějných kometách: C/2019 U6 (Lemmon) a C/2020 F3 (NEOWISE). Druhá z těchto komet předvedla v červenci 2020 neuvěřitelnou podívanou.


Comet C/2020 F3 NEOWISE

Za úplňku se komety obvykle nefotí, ale C/2020 F3 NEOWISE také nebyla obvyklá kometa.



Kometa byla nejprve pozorovatelná jen ráno, zhruba kolem třetí hodiny nízko nad severovýchodním obzorem. Vzpomínám si, že jsem kometu F3 NEOWISE fotografoval několikrát. Vůbec první fotky jsem ovšem dělal v době, kdy na obloze zářil úplněk. Bavil jsem se myšlenkou, že kometu fotografuji právě v době, kdy je úplněk, který významně snižuje jasnost komety. Nicméně, nedá se říct, že by jí úplněk nějak ubral na kráse. Byl to neuvěřitelný zážitek, který jsem si chtěl v dalších ránech zopakovat. Bylo jen potřeba vymyslet nějakou zajímavou kompozici. 

Hned dalšího rána jsem se kometu vydal fotografovat znovu - tentokrát na jasně vytipované místo. Bylo by škoda nevyužít toho, že je kometa tak nízko nad obzorem. Zvažoval jsem tedy, jak kometu vyfotografovat společně se ždánickou hvězdárnou. Nabízela se v podstatě jen jedna možnost v jednom ránu. Nezbývalo než doufat, že bude jasno, a že můj odhad místa východu komety se nebude příliš lišit od reality. Kolem druhé hodiny ranní jsem tedy autem vyrazil na nedaleký kopec, vjel jsem autem do neosázeného pole a ze střechy auta, na kterém jsem měl položenou reflexní vestu, jež mi posloužila jako dokonale stabilní podložka pod fotoaparát s těžkým teleobjektivem, jsem fotografoval panorama komety vycházející nad ždánickou hvězdárnou.


Comet C/2020 F3 (NEOWISE) above Ždánice observatory

Kometa F3 NEOWISE druhého rána fotografovaná nad ždánickou hvězdárnou.



Jako první se nad horizontem objevil kometární ohon a teprve potom jádro komety. Samotný ohon spíše připomínal reflektor namířený do nebe z nějakého vzdáleného, na světelné znečištění příliš nehledícího města. Teprve po chvíli jsem si uvědomil, že jde o ohon komety. Později se nad obzor vyhouplo i jasné jádro komety. V dalších dnech se pozorovatelnost komety zlepšovala - kometa nejen že byla stále výše nad obzorem, ale jasnost jí uměle zvyšoval i couvající Měsíc. 

Dny, kdy kometa postupně vychází nad obzor, však byly rázem pryč. Vcelku mne mrzelo, že tato jasná kometa již byla cirkumpolární, když za celý den u nás nevycházela ani nezapadala pod obzor. Pozorovat východ komety - to byla úchvatná podívaná. Ráno 10. července byla kometa jasně patrná i pouhým okem, včetně ohonu. Když jsem o půl třetí dorazil na stanoviště, nízko nad severním obzorem byla pod kometou patrná jemná, mlhavá záře, která se na fotografiích proměnila v mezosférické červánky. Na fotografiích je patrná i tmavá oblačnost z troposféry. Na temném horizontu jasně září kostel v nedalekých Lovčicích. 


Mesospheric afterglow with comet C/2020 F3 NEOWISE (panorama)

Mezosférické červánky pod kometou F3 NEOWISE.



Kolem třetí hodiny mezosférická oblačnost postupně sílila a Slunce stoupající nad obzor odhalovalo stále výše položené partie oblaků. Jakoby se šplhaly ke kometě. Vzpomínám si, jak jsem žertoval, že rok 2020 je vskutku bláznivý, když při focení jasné komety doufáme, že nám oblohu nezatáhne příliš jasná mezosférická oblačnost (která je sama o sobě v takovém rozsahu nad Českem vzácná). Největší show tedy kometa předvedla v době, kdy právě vrcholila sezóna 'nočních svítících oblaků'.


Comet C/2020 F3 NEOWISE (panorama)

Mezosférická oblačnost nám málem zakryla výhled na kometu.



S příchodem studené fronty se nám v polovině července pohled na kometu zatáhl. Mohli jsme se však těšit, že jakmile se znovu vyjasní, stane se pro nás kometa zase o něco dostupnější. Kometa se totiž postupně přesouvala z ranní oblohy spíše na oblohu večerní, kdy také vystoupala výše nad obzor než ráno. Znovu se vyjasnilo 14. července a kometa byla už z autem za jízdy naprosto nepřehlédnutelná. 


C/2020 F3 NEOWISE

Kometa F3 NEOWISE nad Ždánicemi - tentokrát v první polovině noci.



Kometa poněkud pozvedla náladu jinak ponurého roku 2020. V létě nám bylo ještě hej, ale na podzim a v zimě se pandemie viru Covid-19 zmiňovaná v minulém záznamu o kometách významně šířila i Českem. V listopadu a prosinci byla navíc obloha téměř vždy zatažena, takže ani nebyla příležitost k fotografování 'Betlémské hvězdy' - velmi těsné konjunkce Jupitera a Saturna, která připadala poněkud symbolicky na 21. prosince, tedy pár dní před Vánocemi. Nakonec však ani zatažená obloha nebyla překážkou k tomu vytvořit nějaké vánoční a novoroční přání. Kometa, coby jeden ze symbolů Vánoc, nám zkrátka alespoň trochu zpříjemnila jinak poněkud nešťastný rok. 


PF 2021 (photomanupulation)

Zatažená obloha naštěstí není pro fotomanipulace žádnou překážkou.
Šťastný nový rok 2021!

Obsah podléhá licenci Creative Commons (uveďte zdroj, neužívejte komerčně) 4.0 Mezinárodní.                    © Mgr. Petr Hykš, hykspet@gmail.com
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky