Chlority

13.10.2018

Chlority, podobně jako slídy, patří mezi fylosilikáty. Mají tedy pár vlastností společných - zejména bazální štěpnost. V polarizačních mikroskopech se od nich ale v mnohém výrazně liší. Chlority se v PPL obvykle vyznačují světle zelenou barvou a po zkřížení vykazují anomální interferenční barvy, které neodpovídají Newtonovu schématu. Jedná se zejména o odstíny modrošedé, modré, fialové a hnědé. V mnoha případech se ve skutečnosti díváme na produkty přeměn biotitu, které podléhají tzv. chloritizaci. Často v sobě stále uzavírají zirkony.



Zircon crystal in chloritized biotite (30 µm thin section, XPL)

Chloritizovaný biotit se zirkony. Na přítomnost chloritu skvěle poukazují anomální modrofialové interferenční barvy (XPL).



Když si budete výbrus prohlížet v XPL, měly by vás všechny tyto podezřelé barvy upozorňovat na možnou přítomnost chloritů. Když potom přepnete do režimu PPL, bývají chlority často průsvitné nebo světle zelené.


Chlorite (30 µm thin section, PPL)

Chlority jsou v PPL velmi často světle zelené nebo průsvitné (PPL).



Chlority hledáme v PPL. Pátráme po nepravidelných, nazelenalých krystalech s rovnoběžně vyvinutou štěpností. Po zkřížení mají chlority anomální hnědé, šedé, modré až fialové interferenční barvy.

Zpět k článku o polarizační mikroskopii.

Obsah podléhá licenci Creative Commons (uveďte zdroj, neužívejte komerčně) 4.0 Mezinárodní.                    © Mgr. Petr Hykš, hykspet@gmail.com
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky