PPL a XPL

13.10.2018

V polarizačních mikroskopech můžeme pozorovat dva typy paprsků - paprsky řádné a mimořádné. Abychom mohli sledovat obě dvě situace, jsou do konstrukce mikroskopu zabudovány dva polarizátory, které propouštějí světlo v dané rovině kmitu podle toho, v jaké poloze jsou vůči sobě právě orientovány. Pozorujeme tedy dvě situace - režim v linárně polarizovaném světle (PPL) a nebo se zkříženými polarizátory (XPL). V PPL pozorujeme skutečnou barvu minerálu, zatímco v XPL barvy interferenční. Snímky pořízené v režimu XPL jsou často výraznější. V PPL však ve skutečnosti uvidíme často mnohem víc - důležité jsou především tvary minerálu.

V lineárně polarizovaném světle (PPL) a po zkřížení (XPL) pozorujeme různé vlastnosti minerálů. Snažíme se ve výbruse najít vhodně orientované, pěkně omezené krystaly. Pokud podobných krystalů vidíme ve výbruse několik, můžeme si je v hlavě porovnat a uvažovat, o který minerál se asi jedná. Zároveň je dobré pamatovat na to, jaké minerály vedle sebe nacházíme. Na druhou stranu se však snažíme být skeptičtí ke všem jednoduchým poučkám (křemen a olivín se spolu obvykle "nekamarádí", ale to neznamená, že se vzájemně vylučují!)


Quartz & olivine in ultrabasic vulcanic rock (30 µm thin section, XPL)

Vzácně se ve výbrusech můžeme setkat se zajímavými situacemi. Zde vidíme ultrabazický vulkanit s dutinkou vyplněnou křemenem. Olivín by obvykle s oxidem křemičitým reagovat a vznikl by pyroxen. V tomto případě však k reakci nedošlo, neboť oxid křemičitý se do horniny dostal až po krystalizaci olivínu a v dutince tak vznikl sekundární křemen.


Obsah podléhá licenci Creative Commons (uveďte zdroj, neužívejte komerčně) 4.0 Mezinárodní.                    © Mgr. Petr Hykš, hykspet@gmail.com
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky