Interferenční barvy a zhášení

13.10.2018

Při pozorování výbrusu se zkříženými polarizátory sledujeme zejména interferenční barvy. Interferenční barvy jsou výsledkem skládáním jednotlivých svazků světla, které vycházejí z krystalu minerálu, a které nebyly pohlceny polarizátory.

Muscovite (30 µm thin section, XPL)

                Velmi výrazné interferenční barvy krystalů muskovitu.



Dle Newtonova schématu dělíme interferenční barvy na několik řádů, případně na nízké, střední a vysoké. Nejzářivější interferenční barvy (jaké vykazuje například muskovit) označujeme jako interferenční barvy prvního řádu (nízké). Následují interferenční barvy druhého a třetího řádu, které označujeme jako střední. Od druhého řádu se barvy pravidelně opakují a jeví se v mikroskopu stále slabší a slabší. Karbonáty, které se vyznačují velmi vysokým dvojlomem, mají interferenční barvy až sedmého řádu (!) a v mikroskopu jsou tyto barvy velmi slabé.


Carbonate (30 µm thin section, XPL)

                          Karbonáty s velmi slabými interferenčními barvami.



V některých případech interferenční barvy minerálů neodpovídají Newtonovu schématu. Jedná se o tzv. anomální interferenční barvy, za kterými stojí další jev - disperze světla. Tyto anomální barvy na Newtonovu schématu buď vůbec nejsou (příklad některých chloritů) nebo jsou vůči schématu posunuty (některé chlority, epidot a další). Interferenční barvy se také mění v závislosti na tloušťce výbrusu. Podle interferenčních barev křemene lze jednoduše odhadnout tloušťku výbrusu.

Při otáčení stolku se vzorkem se interferenční barvy postupně zhasínají a zase rosvěcují - za jednu otáčku by k tomuto mělo dojít vždy čtyřikrát. Může se tedy stát, že v režimu XPL budou některé minerály černé - otáčením vzorku by se měly projevit interferenční barvy. Pokud se interferenční barvy neprojeví, jedná se o opákní minerál (neprůsvitný), izotropní minerál (typicky kubické minerály, např. granáty) nebo je krystal ve výbruse orientován k pozorovateli osou c ("podstavou").


Porphyroblast of garnet surrounded by muscovite in schist (30 µm thin section, XPL)

Granát, typický zástupce izotropních minerálů. Ve zkřížených nikolech vždy černý.

Obsah podléhá licenci Creative Commons (uveďte zdroj, neužívejte komerčně) 4.0 Mezinárodní.                    © Mgr. Petr Hykš, hykspet@gmail.com
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky