Col. 90-120°

27.12.2020


Tycho, kráter starý 100 000 let obklopený tmavým lemem (impaktní sklo)

Koperník, 800 000 let starý kráter s centrálními pahorky a terasovitými valy


col. 90° V období kolem úplňku lze dobře pozorovat tmavý prstencový lem okolo kráteru Tycho. Jedná se o sklovitou hmotu impaktního původu.

Úplněk odhalí sopečná pyroklastika (col. 90°)

"U okrajů kráteru Alphonsus snadno rozlišíte uloženiny sopečného materiálu, které se prozrazují jako tři tmavé skvrnky seskupené do tvaru trojúhelníku, které na světlejším dně vynikají nejlépe v období kolem úplňku. Až se změní osvětlení kráteru a v oblasti se objeví stíny, zjistíte, že uprostřed tmavých skvrnek se nacházejí krátery s průměrem 1 až 1,5 km a v okolí rozlišíte také úchvatnou soustavu brázd Rimae Alphonsus. Není náhodou, že zmíněné krátery mají protažený tvar, a že zpravidla protínají dlouhé brázdy. Jedná se o jícny vyhaslých vulkánů."

Pavel Gabzdyl - Měsíční dvanáctka, 35-36 (2012), upraveno (2020)

Načervenalá plošina Aristarchus Plateau

(col. 90°)

"Nejen pozorovatelé, ale i geologové se shodují v názoru, že okolí kráteru Aristarchus je jedním z nejpodivuhodnějších míst na povrchu našeho kosmického souseda. Proslulost této oblasti spočívá nejen v nápadnosti Aristarcha, ale také v řadě zvláštností, kterými oplývá celá plošina Aristarchus Plateau o rozměrech 170x200 km. Díky sopečnému sklu bohatému na železo jde mimochodem o nejbarevnější místo na Měsíci! Pro prohlídku barevných tónů této oblasti je nejvhodnějším obdobím úplněk."

Pavel Gabzdyl - Měsíční dvanáctka, 41-44 (2012), upraveno (2020)

Obsah podléhá licenci Creative Commons (uveďte zdroj, neužívejte komerčně) 4.0 Mezinárodní.                    © Mgr. Petr Hykš, hykspet@gmail.com
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky