Eklogitová

23.09.2020

Eklogit je nezvykle těžká a téměř nezničitelná hornina složená ze zelených pyroxenů (omfacitů) a červených granátů. Vzniká v podmínkách eklogitové facie za extrémních tlaků a teplot. 

Pokud byste si chtěli vyrobit eklogit, museli byste vzít bazalt, hodit ho do subdukční zóny a provrtat se pro něj přes celou zemskou kůrou. Asi uznáte, že snazší cestou je eklogit najít. Je třeba navštívit staré pásemné pohoří, kde byly erozí odkryty horniny spodní kůry a svrchního zemského pláště. Třeba moldanubikum Českého masivu.

V moldanubiku můžete narazit na eklogity, které jsou amfibolitizované. Kolem krystaloblastů granátu se utvářel modrozelený reakční lem tvořený amfiboly. 

Eklogitová facie. Horniny této facie vznikají převážně z mafických metamorfovaných hornin. Při jejich vzniku se předpokládá působení mimořádně vysokého tlaku (1000-1400 MPa) a teplot pohybujících se v rozmezí 300-800 ºC, místy však dosahujících až 1700 ºC. Minerální asociace této facie jsou tvořeny jen malým počtem fází, což má za následek, že zde probíhá jen málo kontinuálních reakcí. Jejich absence tak neumožňuje v mnoha případech stanovit přesné tlaky, které ke vzniku příslušné minerální asociace vedly. V této metamorfní facii již není stabilní plagioklas. Základními indexovými minerály jsou pyroxen (omfacit) + granát s vysokým podílem grossularové složky. Kromě obou uvedených minerálů může být v horninách této facie přítomno také menší množství křemene, kyanitu, enstatitu a diopsidu.

Obsah podléhá licenci Creative Commons (uveďte zdroj, neužívejte komerčně) 4.0 Mezinárodní.                    © Mgr. Petr Hykš, hykspet@gmail.com
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky