Foidy

13.10.2018

Poslední tři minerály, které zde budou popsány, jsou ze skupiny foidů. Bude to leucit, sodalit a nefelín.


Leucit

Leucit poznáme vcelku snadno. Ve výbruse se pozná především v XPL díky tzv. parketování (pseudomorfóza). V PPL je bezbarvý, často uzavírá minerály a vulkanické sklo (inkluze se vyskytují zákonitě, často symetricky). Pokud tedy v PPL najdeme krystal s těmito charakteristikami, bude to pravděpodobně leucit.

Leucite with inclusions (30 µm thin section, PPL)

Bezbarvé krystaly leucitu. U jednoho krystalu si můžeme všimnout
symetricky rozmístěných inkluzí vulkanického skla (PPL).


Leucite (30 µm thin section, XPL)

A takto vypadají krystaly leucitu v XPL. Tato stavba se nazývá parketování.



Sodalit

Sodalit je minerál, který krystalizuje v kubické soustavě. Ve výbruse se setkáme především s nepravidelnými zrny, která jsou často korodovány a obklopeny černým, neprůsvitným lemem. Minerál podlého zeolitizaci a karbonatizaci.

Sodalite (30 µm thin section, PPL)

Sodalit je nejlépe rozpoznatelný v PPL, kdy můžeme najít nepravidelná zrna obklopená opákním lemem. Po zkřížení sodalit zháší.



Nefelín

Konečně nefelín je minerálem snadno poznatelným. Tvoří krátce sloupcovité krystaly, je bezbarvý a má nedokonalou štěpnost. Běžně má ve výbruse zhruba čtvercový tvar. To je vše, co k jeho identifikaci ve výbruse potřebujeme. Kromě toho také podléhá zeolitizaci a karbonatizaci.


Nepheline (30 µm thin section, PPL)
Nepheline (30 µm thin section, XPL)

Nefelín coby bezbarvý zeolit zhruba čtvercového průřezu,
který v XPL snad ani nejde přehlédnout (PPL a XPL).

Zpět k článku o polarizační mikroskopii.

Obsah podléhá licenci Creative Commons (uveďte zdroj, neužívejte komerčně) 4.0 Mezinárodní.                    © Mgr. Petr Hykš, hykspet@gmail.com
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky