Merkur

28.07.2019

https://www.geol.umd.edu/~jmerck/geol212/lectures/

Trvalo poměrně dlouho než se zjistilo, jakým způsobem Merkur obíhá okolo Slunce. Jeho reálný pohyb totiž neodpovídá jednoduchým předpovědím. Dochází zde k jevu, kterému se odborně říká stáčení perihelia - mění se zkrátka parametry oběžné dráhy Merkuru kolem Slunce. Tato anomálie vedla dokonce k tomu, že se předpokládala existence další planety, která by na Merkur gravitačně působila. Získala jméno Vulcan. Přestože je planeta Merkur pozorována celá tisíciletí, stáčení perihelia Merkuru se podařilo vysvětlit až ve dvacátém století, díky obecné teorii relativity. 


Jádro sahá až do 85% poloměru planety!

Položíme-li vedle sebe snímky Měsíce a Merkuru, nedokáže je často rozlišit ani odborník. Natolik jsou si jejich fotoportréty podobné.
Neznámý autor

Mercury Close-up: Hovnatanian Crater (NASA, MESSENGER, 01/16/12)

Kráter Hovnatanian je příkladem toho, že krátery nemusí být vždy kruhové.
Pokud těleso dopadne pod úhlem nižším než 15°, vzniká kráter eliptický. 
Credit: NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/Carnegie Institution of Washington



K Merkuru se poprvé vydala sonda Mariner 10, která třikrát prolétla kolem této planety. Zvládla však zmapovat asi polovinu povrchu Merkuru. První sondou, která se usadila na oběžné dráze kolem Merkuru, byla MESSENGER. 

Další sondou zkoumající planetu Merkur bude Bepi-Colombo, tedy vlastně dvojice sond: MMO a MPO. 

Obsah podléhá licenci Creative Commons (uveďte zdroj, neužívejte komerčně) 4.0 Mezinárodní.                    © Mgr. Petr Hykš, hykspet@gmail.com
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky