Granát

13.10.2018

Granáty představují velkou a vcelku složitou skupinu relativně hojně se vyskytujících minerálů. V polarizační mikroskopii najdeme granáty velmi jednoduše. Mají totiž jeden zvláštní identifikační znak, díky kterému se je naučíte rychle poznávat. O tom ale až později. Nejprve minerály skupiny granátu trochu charakterizujme. Krystaly granátu tvoří za ideálních růstových podmínek průsvitná (bezbarvá) izometrická zrna - taková, kdy se minerál snaží co nejvíce napodobit tvar koule. V praxi se nejčastěji setkáme s osamocenými krystaly, které budou mít tvar mnohoúhelníku či oválu. Granáty však nejsou příliš chemicky stabilní a mohou být relativně snadno nahrazovány jinými minerály.

Granáty bývají nepravidelně popraskané (nedokonalá štěpnost) a mívají vystupující reliéf. Vystupující reliéf je zajímavý znak, který ovšem ne vždy snadno a správně rozeznáme. Ukazuje nám na relativně velký rozdíl v indexu lomu našeho minerálu a minerálů v jeho okolí, takže závisí na tom, čím je který minerál obklopen. V praxi to vypadá tak, že když má náš minerál vyšší index lomu, potom výrazně vystupuje z výbrusu - je jakoby nepřehlédnutelný. Pokud má menší index lomu než krystaly v okolí, pak jsou nepřehlédnutelné spíše krystaly v jeho okolí.


Porphyroblast of garnet surrounded by muscovite in schist (30 µm thin section, PPL)

Typický bezbarvý granát s vystupujícím reliéfem, inkluzemi minerálů a pěkně vyvinutými krystalovými plochami (PPL).



Všechny tyto znaky jsou typické pro granát a ve výbruse se s nimi určitě rychle seznámíte. K bezpečnému určení granátu to ale nestačí. Naštěstí nám to příroda velmi ulehčila tím, že granáty utvořila izotropními. To, že jde skutečně o granát si bezpečně ověříme jednoduše tím, že zkřížíme. Snímek níže je stejný jako snímek nahoře, jen je v režimu XPL.


Porphyroblast of garnet surrounded by muscovite in schist (30 µm thin section, XPL)

Zatímco minerály v okolí se rozzářily interferenčními barvami,
krystal granátu je dokonale černý.



Granát kompletně zhasl (zčernal). To, co jsem vám právě ukázal, je asi nejpikantnější poznávací znak, s jakým se můžete v polarizační mikroskopii setkat. Chovají se tak všechny minerály krystalizující v krychlové soustavě (takže nejen granáty, ale také např. fluorit či spinel). A je ještě jedna látka, která podobně zhasíná - sklo. Ať už sklo vulkanické, které je součástí výlevných hornin nebo sklo, na kterém je přilepený výbrus.


Kelyphitic rim on garnet (30 µm thin section, PPL)

Na tomto snímku má granát navíc tzv. kelyfitický reakční lem. Jde o pseudomorfózu směsi minerálů (pyroxenů, spinelidů a někdy i amfibolů) po granátu. V praxi to vypadá tak, že je původní krystal granátu na okrajích přeměnen v jiné minerály a je tedy obklopen prstencem s jinými optickými vlastnostmi.



Garnets in rodingite (30 µm thing section, PPL)

A na závěr nádherná ukázka euhedrálně omezených krystalů granátu v rodingitu.



Nejdůležitější identifikační znaky granátu v PPL je, že je bezbarvý, má vystupující reliéf a nedokonalou štěpnost. Tím se granáty jednoznačně liší od skla a ostatních minerálů. Pokud jste tedy správně identifikovali granát v PPL a po zkřížení vám krystal zhasl, neměl by zde být žádný problém.


Zpět k článku o polarizační mikroskopii.

Obsah podléhá licenci Creative Commons (uveďte zdroj, neužívejte komerčně) 4.0 Mezinárodní.                    © Mgr. Petr Hykš, hykspet@gmail.com
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky