Laguny

07.08.2020

Laguny jsou vodní nádrže ležící na rozhraní pevnin a moří, které mohou být vyplněny brakickou až mořskou vodou. Od otevřeného moře je laguna nejčastěji oddělena předbřežním valem (kosou nebo též bariérovými ostrovy), korálovým lemem nebo atolem (útesem). Chráněné laguny mohou být od moře zcela izolovány. Do otevřených lagun mořská voda proniká prostřednictvím průlivů.


Chráněné laguny

Předbřežní val, kterým jsou laguny chráněn od otevřeného moře, je utvářen příbojovými a přílivovými vlnami. Tyto vlny naráží na břeh, strhávají sebou sediment a ukládají jej v podobě písčitých hřbetů paralelně s pobřežní linií. Tyto hřbety mohou vystupovat nad hladinu moře a utvářet tak bariéru mezi lagunou a otevřeným mořem. V centrální části takových ostrovů se utváří eolické duny, břehy těchto ostrovů jsou pokryty písčitými plážemi s horizontálním nebo šikmým zvrstvením s nízkým úhlem šikmosti a v mořem zaplaveném pobřeží prostředí se často utváří čeřinovité zvrstvení.

Na dně chráněných lagun se ukládají jemnozrnné písčité sedimenty, typicky jíly nebo písčité jíly. V případě karbonátových šelfů spíše karbonátový packstone-mudstone, někdy evapority. Hrubší písčitý materiál je v laguně ukládán pouze při bouřkové činnosti, kdy může dojít k přelivu bariérových ostrovů. Voda v chráněných lagunách je většinou brakická a je obydlena jen málo diverzifikovanou faunou. Typická jsou monospecifická společenstva měkkýšů a plžů uzpůsobených na mělkovodní prostředí izolované od širého moře. Zcela zde chybí ostnokožci, kteří by nesnesli změny salinity.


Tidální plošiny

Tidální plošiny vznikají na pobřeží chráněné laguny, do kterého neproniká mořské vlnění.  

V tropických čistých vodách dochází k hojné produkci karbonátů řasami a vznikají mikrobiální koberce.

Ukázkové sekvence karbonátových plošin se do nadloží změlčují. Směrem do nadloží jsou vyvinuty nejprve subtidální, poté intertidální a supratidální sedimenty.


Otevřené laguny

Mořská voda může do otevřených lagun pronikat a utvářet tak prostředí s normální (mořskou) salinitou. Taková prostředí jsou hojně obydlena bohatou faunou

Na dně otevřených lagun se ukládají různé typy sedimentů.  



Laguny atolů (karbonátové útesy) a pobřežní laguny (písčité valy)

  • Mangrovové bažiny - sedimenty mangovových bažin jsou tmavé jemnozrnné uloženiny ukládané často v anoxickém prostředí. Druhová diverzita je zde nízká. Mangrovy jsou jedny z mála rostlin, které snášejí zvýšenou salinitu.
  • Marše - v mírném podnebném pásu vznikají ekvivalenty mangrovových bažin - tzv. marše, bahnité přílivové plošiny. Zde se ukládají velmi jemnozrnné sedimenty bohaté na organické zbytky. Mohou obsahovat velké množství diverzifikovaných fosilních společenstev. 

Zpět k úvodnímu článku o sedimentačních prostředích.

Obsah podléhá licenci Creative Commons (uveďte zdroj, neužívejte komerčně) 4.0 Mezinárodní.                    © Mgr. Petr Hykš, hykspet@gmail.com
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky