Titanit

13.10.2018

Titanit patří mezi minerály akcesorické, které se v horninách vyskytují spíše ojediněle a ve stopovém množství. Nejčastěji se s titanitem setkáme u kyselých vyvřelin (typicky granity), ale vyskytuje se i v horninách přeměněných a sedimentárních. Ve výbrusech mají titanity zpravidla nepravidelný tvar více či méně podobný protaženému kosočtverci. Většinou mají menší až střední rozměry. Najít velký a dokonale omezený krystal titanitu je spíše raritou, neboť titanit většinou nemá dost prostoru k dokonalejšímu růstu. V PPL má titanit vždy hnědou barvu.

Ve výbruse se titanit poznává relativně snadno. Dva nejdůležitější znaky, které jsem si v souvislosti s titanitem zapamatoval, jsou hnědá barva a kosočtverec (jako typický tvar omezeného krystalu). Nutno ovšem dodat, že ve výbrusech jsem po dokonale omezených krystalech titanitu pátral dlouho a opravdu dobrý ilustrační snímek jsem získal až na konci svého prvního kurzu polarizační mikroskopie. O to větší to ale bylo překvapení a radost.


Titanite automorph crystal in quartz monzonite (30 µm thin section, PPL)

Dokonale omezený krystal titanitu s charakteristickým tvarem a hnědou barvou (PPL).



Po zkřížení většinou titanit vykazuje podobný odstín interferenčních barev, jako byl odstín barvy před zkřížením. V tomto případě jsem zaznamenal nejvýraznější rozdíl v barevném odstínu, většinou se odstín tak výrazně nelišil.


Titanite automorph crystal in quartz monzonite (30 µm thin section, XPL)

Téměř dokonale omezený krystal titanitu s charakteristickým tvarem a hnědými interferenčními barvami (XPL).



V rámci kurzu poznávání hornin pod mikroskopem jsem pak narazil na opravdovou lahůdku - hned několik dokonale omezených krystalů titanitu vedle sebe. Něco takového je však spíše vzácnost. Někdy se však zadaří najít i malý, dokonale omezený titanit.

Titanite automorph crystals (30 µm thin section, XPL)


Titanit hledáme v PPL a pátráme po hnědých menších krystalech tvarem blížících se kosočtverci. Po zkřížení se barevný odstín příliš nebo vůbec nemění.

Zpět k článku o polarizační mikroskopii.

Obsah podléhá licenci Creative Commons (uveďte zdroj, neužívejte komerčně) 4.0 Mezinárodní.                    © Mgr. Petr Hykš, hykspet@gmail.com
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky