Třetihorní pokryv

09.05.2020

Většinu platformního třetihorního pokryvu na Českém masivu lze dnes rozdělit na paleogénní pokryv jihovýchodních svahů Českého masivu ukládaný v podmořských kaňonech a na limnické pánve (chebská, sokolovská, mostecká a žitevská) založené v severozápadní a v severní části Českého masivu. Původní rozsah třetihorních usazenin na našem území byl jistě rozsáhlejší.

Třetihorní sedimenty platformního vývoje dosahují největších mocností v podkrušnohorských sedimentárních pánvích, které byly zakládány mezi poklesovými zlomy. Nejvýznamnější takovou strukturou je ohárecký rift (též podkrušnohorský prolom). Je to příkopová propadlina, která je na SZ a na JV omezena sérií poklesů. Vznik oháreckého riftu je tradičně vysvětlován jako reakce na právě vrcholící alpinskou orogenezi, která vedla k vyklenutí Českého masivu, který byl následně rozpukán množstvím poklesů. Jiný výklad je takový, že zemská kůra se v oblasti oháreckého rfitu ztenčovala vlivem vystupujícího magmatu, a proto začala kůra na zlomech praskat a poklesávat. Tuto interpretaci podporuje chemické složení vulkanitů, které odpovídají chemickému složení hornin vznikajících na divergentním rozhraní desek (riftech). S jistou nadsázkou lze tedy říci, že ohárecký rift byl možná neúspěšným ramenem Atlantského oceánu. Některé zlomy každopádně zasahovaly až do svrchního pláště a takových zlomů využilo magma, které jimi stoupalo k povrchu a dalo vzniknout možná až stovkám sopek, včetně našeho největšího stratovulkánu (více v textu o neoidním vulkanismu). Produkty sopek jsou často zastoupeny i v podkrušnohorských pánvích.




Eocén - oligocén (jíly písky vulkanické produkty), spodní miocén (písky, jíly, uhelné sloje, paleontologicky významné nejen rostlin, ale i obratlovců, megafauny)

Chebská a sokolovská pánev - podobný vývoj, začátek již ve středním eocénu (jíly a písky). Typické produkty vulkanické činnosti (především pyroklastika), uhelné sloje jsou zde starší (eocén, oligocén)

Jihočeské pánve (budějovická a třeboňská)

V oligocénu začínají poklesávat, četné hiáty, vyplňovány především ve starším oligocénu, spodním a střednim miocénu a pliocénu

Štěrky, písky a jíly (místy s diatomity, křemelina s rozsivek) říčního a jezerního původu, celkem mně než 250 m, v pliocénních štěrcích časté redepozice vltavínů


Mapka
(Cháb et al. 2007, upraveno)



Autochtonní paleogén na jv. svazích ČM

Ještě před začátkem třetihor, koncem pozdní křídy, se na Českém masivu začaly utvářet struktury označované jako vranovický a nesvačilský kaňon. Jedná se o struktury zahloubené v platformní pokryvu na jihovýchodních svazích Českého masivu, v podloží karpatských příkrovů a karpatské předhlubně. Začaly vznikat v době po ústupu křídového moře z Českého masivu a během raného paleogénu, kdy byl Český masiv souší. Původně byly obě struktury založeny na zreaktivovaných zlomech, a proto byly dlouho považovány za příkopy. Nyní jsou obě struktury vykládány jako podmořské kaňony, které získaly dnešní podobu až erozivní činností. Obě struktury byly během paleogénu zaplaveny mořem a byli jakýmsi pokračováním řek ústících do moře. Struktury dosahují délky až 40 km, šířky 12 km a hloubky asi 1,5 km. Tyto struktury jsou vyplněny především jílovci a prachovci nejistého stáří, v osní části až 300 metrů mocnými slepenci gravitačních skluzů a bahnotoků. Nejmladší sedimenty odpovídají ranému až pozdnímu oligocénu (eger).



Podkrušnohorské pánve

Nejrozsáhlejší třetihorní pokryv je součástí podkrušnohorských pánví, které lze považovat za výplň oháreckého riftu. Do vývoje těchto pánví tedy silně zasáhl vulkanismus. Dnes je celý sedimentační prostor rozdělen do čtyř pánví a do čtyř hlavních sedimentačních fází.

Pánve jsou nazývány chebská, sokolovská, mostecká (severočeská) a žitavská. Tyto pánve mohly být vzájemně propojeny a zaplaveny společným sladkovodním jezerem, avšak pouze v době nejvýznamnějších poklesů. Předpokládá se, že většinu času byla každá pánev samostatným jezerem. Okraje jezer často zarůstaly vegetací, jejíž fosilní zbytky byly později přeměněny v naše nejvýznamnější ložiska hnědého uhlí. Podle výšky hladiny jezer se ukládaly buďto slepence, pískovce a uhelné sloje nebo hlubokovodní jíly.


Chebská pánev

Chebská pánev vznikla v místě křížení oháreckého riftu s chebsko-domažlickým příkopem. Největší hloubky (400 m) dosahuje tato pánev na východě, kde je omezena mariánskolázeňským zlomem.

  • Nejstaršími sedimenty v chebské pánvi, které nevystupují na povrch, jsou jezerní a říční štěrky, písky a jíly. Jsou řazeny k pouze neformální jednotce nazývané spodní jílovitopísčité souvrství (je ekvivalentem části starosedelského a novosedelského souvrství v sokolovské pánvi). V západní části pánve je vyvinuta uhelná sloj.
  • Následně byla pánev rozšířena a zastoupena je až 32 metrů mocná uhelná sloj.
  • Nejvyšší část chebské pánve tvoří až 200 metrů mocný sled jílů a bitumenních jílovců, které jsou řazeny k cyprisovému souvrství (podle ostrakoda druhu Cypris angusta). Představují uloženiny rozsáhlého jezera. 
  • Po stratigrafickém hiátu (střední a svrchní miocén chybí) nastupují říční a jezerní jíly a písky vildštejnského souvrství pliocénního stáří (mocnost až 170 metrů). Místy jsou vyvinuty uhelné sloje. Nejmladšími sedimenty jsou písky a štěrky, které obsahují miocénní vltavíny.

Sokolovská pánev

Sokolovská pánev je ze severu omezena krušnohorským zlomem a z jihu oherským zlomem. 

  • Nejstaršími sedimenty v sokolovské pánvi jsou pestré kaolinické písky a jíly a dále pískovce a křemence, místy slepence, řazené ke starosedelskému souvrství. Je významné bohatým zastoupením pozdně eocénní fosilní flóry, především pokud jde o pískovce a křemence. 
  • Po něm následují sladkovodní a vulkanické uloženiny mladosedelského souvrství. 
  • Dále je vyvinuta asi 15 metrů mocná uhelná sloj Josef. 
  • Směrem do nadloží dále významně přibývá vulkanických hornin, které odráží hlavní fáze vulkanické činnosti Doupovských hor.
  • Dále v nadloží je vyvinuto tzv. hlavní slojové souvrství, ve kterém jsou vyvinuty dvě hlavní sloje - méně mocná Anežka (5-12 metrů) a stálejší a mocnější Antonín (mocnost až 30 m). V centru sokolovské pánve obě sloje splývají v celkové mocnosti asi 60 metrů.
  • Sled je ukončen jíly a bitumenními jílovci cyprisového souvrství.

Mostecká (severočeská) pánev

Největší a nejvýznamnější podkrušnohorskou pánví je pánev mostecká (také severočeská). Leží mezi Doupovskými horami a Českým středohořím. Její mocnost dosahuje až 700 metrů. Je vyplněna jemnozrnnými jezerními sedimenty a na jejím jihovýchodním okraji také hrubozrnnými klastiky utvářejícími kuželovité vějíře žatecké a bílinské delty. Tyto delty vznikly pravděpodobně v miocénu při ústí řek, které odvodňovaly značnou část středních a západních Čech. 

  • Starosedelské souvrství není v samotné pánvi vyvinuto, pouze při jeho okrajích v podloží vulkanitů Doupovských hor a Českého středohoří. Namísto něj jsou vyvinuty jílovce a pískovce střezovského souvrství, které reprezentují materiál splavovaný do pánve po jejím založení. Zastoupeny jsou také vulkanity. Místy jsou vyvinuty uhelné jíly. Střezovské souvrství je známo fosilními nálezy oligocénní flóry. 
  • V raném miocénu došlo k pozvolnému poklesu hladiny jezera, kterou dokládá uložení uhelných jílů přecházejících až v tzv. hlavní hnědouhelnou sloj s mocností 10-30, někdy až 50 metrů. Svrchní část této sloje je charakteristická výskytem vzpřímených kmenů stromů svědčící o velmi rychlém pohřbení těchto slojí mladšími vrstvami.
  • V nadloží hlavní hnědouhelné sloje leží někdy více než 350 metrů mocný soubor jílovitých a písčitých jezerních usazenin. 

Žitevská pánev

Žitavská pánev je od podkrušnohorských pánví oddělena vulkanity Českého středohoří a křídovým pokryvem. Na našem území vystupuje pouze její nejjižnější část, u Hrádku nad Nisou.

  • Nejstaršími usazeninami jsou oligocénní efuzivní a pyroklastické horniny a diatomity loučeňského souvrství. 
  • V jejich nadloží bychom nalezli již pouze slepence, pískovce, jílovce a uhelné sloje hrádeckého souvrství o mocnosti až 380 metrů. Byla v nich nalezena miocénní flóra. 


Jihočeské pánve

Díky poklesům v jižních Čechách se znovu obnovila sedimentace v českobudějovické a třeboňské pánvi a volně tak v třetihorách navázala na předchozí sedimentaci z pozdní křídy. V rámci terciéru jihočeských pánví (třeboňské a českobudějovické) rozlišujeme několik souvrství.  

  • U vůbec prvních křemenných a jílovitých písků, pískovců, štěrků a slepenců lipnického souvrství, které jsou zachovány jen v třeboňské pánvi, nebylo dosud zjištěno jejich stáří a nelze tak vyloučit ani jejich křídové stáří. 
  • Jistě teciérní jsou až jíly, písky a slepence zlivského souvrství. Po nich následují nejvýznamnější terciérní uloženiny náležící mydlovarskému souvrství. Sled místy začíná bazálními slepenci a jílovitými písky a štěrky, které směrem do nadloží přecházejí do olivově zelených jílů až uhelných jílů se slojí hnědého uhlí (lignitu). 
  • Výše jsou zastoupeny rozsivkové jíly a diatomity. Rozsivky mají sladkovodní charakter, pouze v jižní části třeboňské pánve jsou zastoupeny slanomilné druhy dokládající mořské spojení s Paratethys. Zastoupena jsou i pyroklastika nejasného původu. 
  • Po krátkém stratigrafickém hiátu následují pestré diatomové jíly domanínského souvrství, pro něž je charakteristický výskyt vltavínů, jejichž stáří je asi 15 milionů let. 
  • Po dlouhém stratigrafickém hiátu (svrchní miocén zcela chybí) následují zelenavé jíly a písky ledenického souvrství pliocénního stáří. 

Poté následovaly významné tektonické změny, které měly za následek výzdvih Českého masivu v oblasti Šumavy a Novohradských hor. Třeboňská pánev byla oddělena od českobudějovické pánve a obě byly odvodňovány severním směrem. Teprve počátkem pozdního pliocénu tak získává říční síť zhruba dnešní podobu. Ukládány byly především říční usazeniny obsahující různorodý, často několikrát přeplavený horninový materiál - včetně vltavínů. 



Izolované výskyty v z., stř. a v. Čechách

Kromě zmíněných třetihorních uloženin jsou známy i relativně drobné izolované relikty říčních či jezerních štěrků, písků a jílů v západních, středních a východních Čechách. Prokázáno u nich bylo miocénní až pliocénní stáří.



Třetihorní sedimenty v Západních Karpatech

Během třetihor probíhala hlavní fáze alpinského vrásnění, díky kterému se na jihovýchodní část Českého masivu nasouvaly karpatské příkrovy (více v textu věnovaném flyšovému pásmu). Právě v předpolí těchto příkrovů Západních Karpat vznikala pánev, ve které byly ukládány třetihorní mořské sedimenty - karpatská předhlubeň. Sedimenty karpatské předhlubně mohou mít charakter platformního pokryvu - vždyť moře v té době zasahovalo poměrně daleko na Český masiv, až téměř k Trutnovu v severních Čechách! Nicméně, karpatská předhlubeň je většinou geologů řazena k jednotce Západních Karpat, protože je vyplněna zejména sedimenty (para)tethydního moře ukládanými pod vlivem alpinské orogeneze - karpatskou molasou. Podobně je k Západním Karpatům řazena vídeňská pánev, která vznikala jako pánev nesená na příkrovech flyšového pásma a až později byla přeměněna v pánev založenou na transformním rozhraní. Oběma pánvím se proto věnuji v jednotce Západních Karpat, nikoliv v jednotce platformního pokryvu Českého masivu (více o těchto karpatských pánvích v textu o karpatské předhlubni a vídeňské pánvi).



Doporučená literatura

  • Cháb, J., Stráník, Z. & Eliáš, M. (2007): Geologická mapa České republiky 1 : 500 000. - Česká geologická služba. Praha.
  • Chlupáč, I., Kovanda, J., Stráník, Z. & Brzobohatý, R. (2002): Geologická minulost České republiky. - Academia. Praha.

Obsah podléhá licenci Creative Commons (uveďte zdroj, neužívejte komerčně) 4.0 Mezinárodní.                    © Mgr. Petr Hykš, hykspet@gmail.com
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky