Zirkon

13.10.2018

Zirkon patří spolu s olivínem mezi nesosilikáty. Je to velmi zajímavý akcesorický minerál. Je chemicky i mechanicky odolný a nachází se snad ve všech typech hornin - ale jen ve stopovém množství. Tvoří zpravidla velmi drobné krystaly, které mohou mít ve výbrusech tvar oválu nebo mnohoúhelníku. Velmi snadno jej nacházíme v biotitu uprostřed pleochroických dvůrků, které jsou velmi výrazné.


Zircons in biotite - detail (30 µm thin section, 50x PPL)

Takto mohou vypadat krystaly zirkonu. Zvětšení bylo v tomto případě padesátinásobné oproti běžnému desetinásobnému (PPL).



Pleochroické dvůrky jsou kruhovité prstence - na snímku nahoře je vidíme v okolí krystalů zirkonu. Nevyskytují se kolem zirkonu vždy, ale většinou tomu tak je. Někdy jich můžeme najít i deset v jednom krystalu biotitu. Jak se tyto prstence tvoří ? Ionty zirkonia mají podobný iontový poloměr jako ionty uranu a mají také stejnou hodnotu náboje. To umožňuje uranu dostat se na místo zirkonia v krystalické mřížce zirkonu.


Zircon in biotite (30 µm thin section, PPL)

Pleochroické dvůrky v krystalu biotitu poukazují na zvýšenou koncentraci zirkonu.



Některé izotopy uranu jsou přirozeně radioaktivní, a tak se začnou postupem času rozpadat na dceřinný prvek - olovo. Vyzáří se přitom alfa záření, které poškozuje krystalickou mřížku zirkonu. Biotit v těchto místech nabývá spíše amorfní podoby, a proto se okolí krystalů zirkonu jeví opticky různé. Jedná se o tzv. metamiktizaci nebo metamiktní přeměnu. Podobně může do struktury zirkonu obsadit místo i radioaktivní thorium. A k podobným metamiktním přeměnám samozřejmě dochází i u celé řady dalších radioaktivních minerálů.


Zonal crystal of zircon (30 µm thin section, XPL, 50x)

Vcelku velké, oválné zrno zirkonu focené opět při padesátinásobném zvětšení.
Všimněte si zonálnosti - růstových zón s různými interferenčními barvami (XPL).


Zpět k článku o polarizační mikroskopii.

Obsah podléhá licenci Creative Commons (uveďte zdroj, neužívejte komerčně) 4.0 Mezinárodní.                    © Mgr. Petr Hykš, hykspet@gmail.com
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky